Competition Winners 2020




The Following Members have won the 2017 Club Competitions


WINNERS

RUNNERS UP

Cheryl Crowe Cup

Linda Alvey/

Christine Smith

Margaret Store/Lynne Morrow

George Burke

Pat Kendall

Janet Gibson

Pearson Trips

John/Paul Glover and Fred Hall

Peter Armitage/Don/Ron Power

Novices

Stephen Lindlay

Barry Withers

M. Lake Past Presidents

Mike Lake

Judith Ford

Seniors Cup

Mike Lake

John Brassington/Bernard Hill

Terry Savidge Juniors

Sammi Hurst

Lauren Walker

Alec Weiss 3x3 NvS Cup

 North 46

South 43

Tudur Rees Mixed Pairs

Mick Cooper Pat Kendall

Ron Power Cheryl Crowe

Lake /Allwood

Men 108 Ladies 77

 

Bowl in Hand

Trevor Livings, Bernard Hill

Mick Cooper Mike Lake

Pres v Vice Pres

Vice President Glenmore

237-136

Blanksby

John Brassington

Paul Glover

Brace

Bernard Hill

Ron Power

Redfern 4 Woods

John Brassington

Mel Savidge

Bill Dawson

L.Morrow

 

Pogmore Pairs

Hazel Southerington/F.Hall

Eleanor Lake/Barry Withers

Mel Savidge Pairs

Trevor Livings/Bernard Hill

Mick Cooper/Mike Lake

Don Wright Trophy

L.Morrow/B.Withers/T.Barnes

E.Lake, M.Cooper.L.Williamson

Lake/Allwood

Men


Alex Weiss

North

 

Alan Bridge Indoor

 J.Hurley

H.Symonds

Visitors Indoor

D.Garratt

 

WINNERS 2016

 

WINNERS

RUNNERS UP

Pogmore Pairs

Ron Power, Don Cawthorne

Mike Lake, Linda Alvey

Past President's Cup

Mike Lake

Judith Ford/Mel Savidge

Pearson Trips

Pat Kendall, Barry Bacon, Mike Lake

Mike Lake

Sue Hallows, Fred Hall, Len Shaw

 

 

 

WINNERS 2015

 

WINNERS

RUNNERS UP

Pogmore Pairs

Sue Hallows, John Hallows

Mike Lake, Linda Alvey

Sam Savidge Veterans

 Ron Power

 Vic Golding

Mike Lake Past President's Cup

George Burke

Mike Lake

Pearson Triples

Mel Savidge, John Gee, John Hallows

Peter Allwood, Fiona Edwards, Pat Weiss

Bill Holman Novices

Trevor Livings

John Gibson

George Burke (Ladies)cup

Margaret Storer

Margaret Vardy

Tudur Rees (Mixed pairs)

Don Wright & Margaret Storer

Mike Lake & Pat Kendall

Brace Cup

M.Savidge

B.Withers

Lake/ Allwood men v ladies

Men

Ladies

Bill Dawson Trophy

H.Southerington

J.Ford

Terry Savidge Juniors

Aaliyah Wilford

Charlie Hogg

Alex Weiss 3x3 league trophy

Southern team 98

Northern 78

Don Wright Trophy

L.Williamson, B.HillP.Gunter,D.Gibson

D.Cawthorn,E.Wheatley,

J.Drew,M.Tye

Blanksby

V.Golding

B.Withers

C.Crowe Ladies Pairs

L.Alvey, C.Smith

P.Gunter. P.Kendall

REDFERN 4 WOODS

Ron Power

Mel Savidge

Bowl Ball

Eleanor Lake

 

Alan Bridge Indoor

 Diane Ford

 Trevor Livings

2014 Winners

Pogmore Pairs

Pogmore Pairs

G.Slack, M. Lake

D.Cawthorne, R.Power

Sam Savidge Veterans

Mike Lake

M.Savidge

Past Presidents

L.Shaw

C.Crowe

Pearson Triples

D.Wright, G.Burke,

L.Shaw

M.Savidge. J.Gee, J.Hallows

Bill Holman Novices

D.Drew

P.McGee

Don Wright Trophy

R.Hall, M.Ellward

P.Kendall

B.Briggs

L.Shaw

G.Burke Ladies Cup

E.Lake

L.Morrow

T.Rees Cup (mixed Pairs)

R.Power, P.Kendall

G.Burke. E.Lake

Bill Dawson Trophy

P.Weiss

L.Morrow

Brace Cup

C.Bowler

R.Power

Redfern Four Woods

R.Power

B.Briggs

Blanksby Handicap

V.Golding

R.Power

C.Crowe (Ladies Pairs)

J.Gibson, A.Edwards

H.Southerington

P.Kendall

The Lake Allwood

Gentlemen

Ladies